פרוייקט KEEP

תכנית ההעשרה באנגלית של כל הנשמה.
...

אחת מן היוזמות החברתיות שלנו בקהילת כל הנשמה היא פרויקט KEEP - תכנית לימוד אנגלית בקרב אוכלוסיה מקומית נזקקת משכונות סמוכות.
מטרת התכנית היא להעניק סיוע לקהילה הסובבת שאנחנו חלק ממנה – מענה על צורך אמיתי לרכישת מיומנות בשפה האנגלית, אשר לנו חברי הקהילה – שרבים ממנה עלו מארצות דוברות אנגליות  - כבר קיימת. התכנית פועלת מזה 17 שנים ואנו גאים מאוד על הישגיה.

הלימוד נעשה באופן אישי, חוויתי ומהנה אשר מעצים את הדימוי האישי של הלומד. תכנית הלימודים צמודה לזו של בתי הספר.   
התלמידים מגיעים אלינו מ-3 מקורות שונים: מעון לנשים מוכות, משרדי רווחה ומבתי ספר מקומיים. התלמידים מופנים אלינו על ידי רכזי האנגלית אשר מכירים מהם התלמידים המתקשים בלימודים ומבחינה סוציו-אקונומית. אנחנו מקבלים אותם בברכה ומקנים להם תחושת שייכות.

השנה, כאשר עשיתי סבב טלפונים לרשימת המועמדים לפרויקט שקיבלתי מהעובדים הסוציאליים, כל האמהות כבר הכירו את KEEP. אחת מהן אמרה לי: "הבת של הביאה הביתה את ההודעה מבית הספר בה היה כתוב שהשיעורים הם בחינם וחשבתי לעצמי שזה לא אפשרי. עכשיו כשאני מבינה שזה קורה בזכות 'כל הנשמה' אני מבינה שזה אכן אפשרי. אני יודעת אילו דברים נהדרים אתם עושים שם. כל הכבוד לכם!"
כמחצית מהילדים שהגיעו השנה לתכנית לא רכשו אפילו את האלפבית בבית הספר. נקודת המוצא היא קשה. אנחנו עורכים התאמות בכל מפגש על מנת שכולם יוכלו להשתלב, אפילו אלו שלא מבינים מילה באנגלית. עד כה, בזכות חזרות, תרגום לא מעט חוש הומור וגם פנטומימה, ההתקדמות היא יפה.

צוות המתנדבים ב KEEP הם אנשים משכמם ומעלה. הם לרוב סטודנטים צעירים אנגלו סכסיים שבאו לשנת לימודים בישראל ומעוניינים לתרום מזמנם, כישרונם ומרצם.

ללא ידיעת השפה האנגלית לא ניתן לסיים את בית הספר עם תעודת בגרות. אנחנו נלחמים על מנת שתלמידים אלו יזכו לסיים. תכנית KEEP עושה שינוי קטן אך משמעותי.

אליסון טייטלבאום
רכזת פרוייקט PEEK 

לפרטים אודות אפשרויות התנדבות בפרוייקט זה ניתן לפנות אל הלן גוטשטיין  allison.teitelbaum@gmail.com

התוכניות בקהילת כל הנשמה מתקיימות בתמיכת:
בניית אתרים ITdesigns  |  עיצוב busybee design
קהילת כל הנשמה, רחוב אשר 1, בקעה ירושלים 9347001, טלפון: 02-6724878 פקס: 026716537
דוא"ל: kolhaneshama@kkh.org.il