המלצות
רוני שמואלי עולה לתורה עם בני משפחתה בקהילת כל הנשמה

"חשבתי הרבה איך אני רוצה לציין את בת המצווה שלי. לפני כמה חודשים כשאימא ואבא התחילו קצת לדבר איתי על זה, התחלתי לחשוב שלעלות לתורה יהיה יותר משמעותי מסתם מסיבה עם חברים וריקודים, התחלתי לחשוב על משמעות האחריות שמוטלת עלי מגיל 12 ומדוע מציינים את הגיל הזה. 

רציתי לעלות לתורה גם כדי להתחבר למסורת שלי, למרות שזה לא בדיוק לפי הגישה האורתודוכסית להלכה, אבל בשנים האחרונות הכרתי זרמים חדשים ביהדות שלא הכרתי קודם, כמו רפורמים וקונסרבטיבים. חשבתי שזה יכול להיות יפה אם אתחבר דרכם למורשת שלי ואעלה לתורה.

סיימתי עכשיו קורס של בני ובנות מצווה בכל הנשמה, שבו למדנו דברים מעניינים על הטקס, על השלב הזה בחיים, על ההתפתחות שלנו ועל טקסי בגרות מסביב לעולם. למדנו גם שחגיגת בת מצווה היא דבר חדש יחסית לבר מצווה, ועושים טקס כזה לְבָנוֹת רק מאז שנות ה- 20 במאה הקודמת. לפני כן, לְבַּנוֹת לא היו הרבה זכויות והתייחסו אליהן הרבה פחות מאשר אל בנים, כך בכל העולם. אחת הסיבות שבחרתי לעלות לתורה היא בגלל שאני מאמינה בשוויון בין בנים לבנות, כדי להראות שאני לא שונה מאף בן ושלבנות יש זכויות שוות."  

מתוך הדרשה של רוני בטקס העליה לתורה בשבת פרשת אמור תשע"ד. עידו אוריון בטקס הנחת תפילין בכותל המערבי"הצורך במציאת תוכן רוחני, ערכי, שמקשר אותנו לחברה שבה אנו חיים החזיר את המשפחה שלנו הביתה, אחרי שלוש שנים בקליפורניה. כל הנשמה היא חלק מהבית שלנו. מעל הבמה הזאת שמענו את אריאל, ולאחר מכן את תניא כשעלו לתורה. היה לי ברור לכן, שהבנים יעלו לתורה כאן. הסובלנות, הפתיחות, הילדים המתרוצצים, המשפחות שיושבות יחד, השירה היפה... כל אלה גרמו גם לחילונים כמונו להרגיש כאן קרבה אל המסורת ללא התנצלות."

מתוך דבריו של אלון לבנו עדו בטקס העליה לתורה בשבת פרשת קדושים תשע"ד. הילה פולברמכר ואמה יעל

"לפני שש שנים הכרנו את קהילת כל הנשמה כשהחלטנו לחגוג כאן את בר המצווה של ישי. חזרנו גם לחגוג בה את בר המצווה של יניב ואנחנו חוגגים היום את בת המצווה של הילה. מה שהתחיל בסימן שאלה גדול הפך במהרה למקום טבעי ונכון עבורנו. מצאנו פה שותפים לשאלה, ללימוד ולמחשבה.

הבחירה שלנו כחילונים לערוך בר ובת מצווה, לעלות לתורה וללמוד, כרוכה בהזדהות עמוקה עם ההבנה שהרציפות היהודית לא פחות משהיתה אמונית היתה טקסטואלית. הטקסטים, המחלוקות והשיח המשפחתי הבין- דורי שמרו על עם ישראל, והוא שמר עליהם. הרצף הטקסטואלי העשיר הזה הוא חלק נכבד ממורשתנו. 

ההתייחסות השוויונית לנשים של התנועה הרפורמית בכלל וקהילת כל הנשמה בפרט לא יכולה להיתפס כמובנת מאליה. עם השנים אני מגלה בתדהמה ותסכול עד כמה נוכח ובולט היחס הלא שוויוני בחברה כלפי בנות, נערות ונשים. הבחירה לערוך בת מצווה נתפסת עדיין בסביבתנו החילונית, שעורכת בר מצווה לבנים, כבחירה משונה, בניגוד לשינויים ולחידושים אפילו בקהילות אורתודוקסיות בירושלים. הילה, אני שמחה שהיה לך מובן מאליו שכמו ישי ויניב גם את לומדת ועולה לתורה." 

מתוך דבריה של יעל לבתה הילה בטקס העליה לתורה בשבת פרשת נשא תשע"ד. 


התוכניות בקהילת כל הנשמה מתקיימות בתמיכת:
בניית אתרים ITdesigns  |  עיצוב busybee design
קהילת כל הנשמה, רחוב אשר 1, בקעה ירושלים 9347001, טלפון: 02-6724878 פקס: 026716537
דוא"ל: kolhaneshama@kkh.org.il